Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Bratislavě ožila po letech vlaková pošta

29. 06. 2011 17:32:17
Na srazu milovníků historické železniční techniky Randez 2011 v Bratislavě 25.-26.6.2011 byla poprvé na území bývalého Československa předvedena expozice o vlakové poště v unikátním poštovním voze ze sedmdesátých let minulého století.

Vystavený poštovní vůz řady Fa (od roku 1983 řady Postm) s číslem 90 - 40 171 byl vyroben v roce 1971 ve Vagónce Studénka a byl přidělen přestavenstvu poštovních kursů železničních Praha 022 - hlavní nádraží.

Československá pošta si tehdy objednala 100 kusů těchto vozů. Stav vozového parku pošty byl už nedostatečný. Dodávka vozů z německého Bautzenu z roku 1961 již zdaleka nepostačovala na pokrytí narůstajících objemů přepravovaných zásilek a zastaralé dvouosé vozy na podvozku Rybák řady F (Postaa) nemohly obstát na hlavních tazích.

Nový vůz ze Studénky měl loženou nosnost 15 tun a byl konstruován na maximální rychlost 140 Km/h.

Koncepce vozu vycházela z osvědčeného dělení prostoru na skladiště, výpravnu závěrů a kancelář. Novinkou bylo zázemí pro posádku vlakové pošty, kde kromě WC a umavadla byla také odpočinková místnost se šatníkem, vařičem, chladničkou a párem lehátek. Vůz byl dále nově vybaven kromě elektrického vytápění, také nezávislým naftovým topením.

Kancelář

Posádku vlakové pošty tvořilo 2 - 10 pracovníků. Jejich počet se lišil podle vytíženosti a důležitosti daného poštovního kursu. Na hlavních tazích směr Praha - Brno - Bratislava, Praha - Ostrava - Košice a Bratislava - Košice byla obsazenost největší. Posádka průměrné vlakové pošty se skládala ze čtyř pracovníků: vedoucího, třídiče, manipulanta a výpravčího závěrů. U nejvytíženějších kurzů bylo více třídičů a administrativu vedoucímu odlehčoval seznamář.

Výpravna závěrů

V Bratislavě vystavený vůz je pravděpodobně poslední svého druhu, který je dostatečně zachovalý pro muzejní účely. Jeho vlastníkem je nyní společnost PUŠ s.r.o., která vůz postupně rekonstruuje do podoby před přeznačením vozů v roce 1983. Vůz měl při zakoupení poškozeno vnitřní vybavení - zejména přihrádky na třízení pošty, tzv. třídnice. Nejvíce zasažena nepochopitelným vandalstvím je ale rozvodná deska elektrické výzbroje vozu.

Pracoviště manipulanta

Přes tyto vandalské činy je vůz v dobrém stavu a je schopen jízdy na podobné akce, jako je Randez v Bratislavě. Expozice byla pojata tak, aby v co největší míře přiblížila návštěvníků práci ve vlakové poště. Mnozí z nich ani nevěděli, že ambulantní způsob zpracovávání poštovních zásilek je už na Slovensku od roku 1997 a v Česku od roku 1999 minulostí.

Pracoviště třídiče a vedoucího

Klíčovými exponáty byly unikátní dobové fotografie Jiřího Vašků, který ve vlakové poště řadu let pracoval. Rozmístěny byly tak, aby co nejvíce demonstrovaly jaká práce se na konkrétním místě prováděla. S použitím dobových přepravních tiskopisů se podařilo částečně zrekonstuovat pracoviště vedoucího, a v menší míře také pracoviště třídiče a manipulanta. Pár poštovních pytlů posloužil jako ukázka způsobu otevírání a zavírání poštovních uzávěrů, což si mohli návštěvníci po krátké instruktáži sami vyzkoušet.

Návštěvníci expozice

Tuto ojedinělou (a nejspíš i první svého druhu v Česku a Slovensku) výstavu navštívilo za dva dny cca 100 návštěvníků i z Rakouska a Maďarska, kteří mnohdy ani neměli tušení, že již řadu let vlaková pošta neexistuje.

Související odkazy:

www.vlakovaposta.cz

Fotoalbum k tomuto článku na Rajčeti

Video k tomuto článku

Článek "Pracoval jsem ve vlakové poště

Článek "55 let vzletu první letadlové pošty na světě

Facebook Československé ambulantní pošty

Autor: Petr Študent | středa 29.6.2011 17:32 | karma článku: 12.21 | přečteno: 1649x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Věda

Dana Tenzler

Rychlejší než světlo – existuje nadsvětelná rychlost?

Rychlost světla je limitující rychlostí. Žádná informace se nemůže pohybovat rychleji než světlo ve vakuu. Přesto existují podmínky, kdy mohou mít částice hmoty nadsvětelnou rychlost. (délka blogu 5 min.)

23.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 21.94 | Přečteno: 712 | Diskuse

Dana Tenzler

Tekoucí písek – dá se v něm utopit?

Původně pevná země se najednou otevře, aby spolkla dům. Fikce nebo realita? Tekoucí písek je skutečně schopný pohltit celé domy. Dá se v něm utopit? (délka blogu 3 min.)

19.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 24.65 | Přečteno: 705 | Diskuse

Pavel Suk

Mochovce – jaderná elektrárna, nebo past na peníze

Dnešní článek bude věnován slovenské jaderné elektrárně Mochovce, která je ve výstavbě již od roku 1981. Podle plánů měly být v komplexu 4 jaderné reaktory VVER-440 ale během let došlo k událostem, které vedly ke zpoždění výstavby

18.10.2017 v 20:02 | Karma článku: 9.66 | Přečteno: 314 | Diskuse

Marián Kapolka

Polemiky o evolúcii-8.Bunkový genóm ako báseň. Posunieme „hranice“ života?

Ukázalo sa, že na procesy genetických zmien je možné, ba nutné, aplikovať princípy informatiky a kombinatoriky. Aké sú niektoré závery týchto empirických vied pre biológiu? - Je živá už molekula RNA? Kde vlastne začína život?

16.10.2017 v 17:08 | Karma článku: 7.50 | Přečteno: 115 | Diskuse

Jan Fikáček

Dnešní fyzice chybí.... více fyziky, aneb proč je matematika někdy fyzikálně slepá

Matematika je náš nejlepší "smysl", kterým vidíme nejhlouběji do světa elementárních částic, či nejostřeji do minulosti vesmíru. Tento superiorní "smysl" má ale, bohužel, i své "optické klamy" a nedostatky.

16.10.2017 v 9:07 | Karma článku: 24.85 | Přečteno: 621 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1765
Jsem fotoreportér na volné noze. Mou hlavní náplní jsou konferenční fotoreportáže, svatby, školy a podobně. Ve volném čase se věnuji historii poštovní přepravy - zejména ambulantním poštám.

Více na mých stránkách www.FotoStudent.cz

Petr ŠtudentNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.